Jest najważniejszym kościołem na terenie Krakowa oraz miejscem, które bardzo chętnie odwiedzają i wierni, i miłośnicy historii. Dlaczego? Bo katedra na Wawelu to nie tylko cenny zabytek sztuki sakralnej, ale i miejsce, w którym odbywały się królewskie koronacje i pochówki. Dziś katedra ta jest jednym z najważniejszych elementów w panoramie Krakowa oraz zabytkiem, którego w trakcie wycieczki po tym mieście nie można pominąć. Co warto wiedzieć na temat tej świątyni? Dlaczego przewodniki poświęcają jej tak wiele uwagi?

Z kart historii

Katedra na Wawelu to przede wszystkim wspaniała historia, która zaczyna się w 1000 roku. W tym czasie Bolesław Chrobry powołuje do życia biskupstwo w Krakowie, a skutkiem tej decyzji jest budowla pierwszej katedry na Wawelu – wzgórzu, na terenie którego już w VIII wieku istniał gród Wiślan. W czasach Władysława Hermana katedra została przebudowana w stylu romańskim. O tym obiekcie przypomina nam do dziś tak cenna pamiątka, jaką jest Krypta Świętego Leonarda. Katedra, którą możemy oglądać dziś na Wawelu, jest trzecim z kolei kościołem stojącym w tym miejscu, a jego powstanie zawdzięczamy przede wszystkim Władysławowi Łokietkowi i Kazimierzowi Wielkiemu. I choć z czasem katedra została rozbudowana, do dziś można tu dostrzec wiele elementów typowych dla sztuki gotyckiej. Wielki wpływ na obecny wygląd tej świątyni miała przebudowa w stylu renesansowym oraz prace związane z odbudową po potopie szwedzkim w połowie XVII wieku. Warto też pamiętać o renowacji przeprowadzonej w XIX wieku. Dzięki tym wszystkim pracom, stała się katedra na Wawelu jedną z najważniejszych i najpiękniejszych świątyń w całej Europie. Na co warto zwrócić uwagę podczas jej zwiedzania?

Katedralne skarby: na jakie dzieła sztuki warto tu zwrócić szczególną uwagę?
Katedra na Wawelu to miejsce spoczynku polskich władców oraz świątynia, w której murach czekają na nas wyjątkowe dzieła sztuki. O wielu z nich wspominają przewodniki po Krakowie, o wielu z nich pisze się w podręcznikach do historii oraz historii sztuki. Na jakich obiektach warto się skupić w trakcie wycieczki po katedrze? Z pewnością na wieżach: Wieży Zegarowej i Wieży Srebrnych Dzwonów. Reprezentacyjne wejście główne, przy którym można zobaczyć kości mamuta, Wieża Zygmuntowska ze słynnym dzwonem- oto kolejne atrakcje, które czekają na turystów na terenie wawelskiego wzgórza. Katedra ta zachwyca również wspaniałym wyposażeniem wnętrza, w którym, obok pięknych ołtarzy, pojawiają się reprezentacyjne nagrobki polskich władców. Do tych najsłynniejszych zaliczają się nagrobki Władysława Łokietka i Kazimierza Wielkiego, zachwyca też pomnik Jana III Sobieskiego i Marii Kazimiery. Wspaniałe gobeliny, Krypta Polskich wieszczów oraz krypty królewskie – oto kolejne miejsca, którym warto poświęcić nieco więcej uwagi w trakcie wizyty na Wawelu.

Katedra na Wawelu to cenny zabytek architektury sakralnej oraz miejsce, w którym czekają na zwiedzających unikalne dzieła sztuki. Kto w czasie wycieczki po Krakowie zdecyduje się odwiedzić tę świątynię, ten z pewnością swej decyzji żałować nie będzie.