Jeszcze kilka lat temu winietki pełniły funkcję wyłącznie organizacyjną, a ich wygląd był prosty i niewzbudzający emocji. Obecnie jednak można wybierać spośród wielu różnych wariacji i motywów, które nierzadko zapierają dech w piersiach. Jakie winietki ślubne obecnie są modne? Sprawdzamy! 

Winietki ślubne – tak czy nie?

W odpowiedzi na to pytanie może pomóc zwizualizowanie sobie następującej sytuacji: wyobraź sobie, że wchodzisz ze swoją połówką na salę weselną z przekonaniem, że goście czekają na was z toastem, ale w zamian tego widzisz, jak osoby w pośpiechu i nerwowo szukają miejsca przy stole. W końcu każdy chce spędzić wieczór wśród twarzy, które zna. Jeszcze gorzej, kiedy małżeństwo nie może razem usiąść, bo zostały same pojedyncze miejsca. Niezbyt dobrze to wygląda, prawda? Wyobraź sobie tę samą scenę, ale w tym przypadku goście spokojnie zajmują wyznaczone miejsca i biorą udział w toaście. O niebo lepiej! Jeśli już wiesz, dlaczego winietki to must have każdego wesela, przejdźmy do trendów panujących w 2022 roku.

Motywy roślinne, czyli uniwersalny pomysł na winietki ślubne

Od wielu sezonów wśród papeterii ślubnej królują motywy botaniczne. Nic w tym dziwnego! W zależności od wybranego wzoru, winietki w takim stylu doskonale sprawdzą się zarówno na weselach w stylu boho, jak i tych bardziej eleganckich. Niezaprzeczalnie stanowią atrakcyjną alternatywę dla tradycyjnych winietek, na których widnieje jedynie imię i nazwisko gościa. Dzisiejsze motywy botaniczne na papeterii mogą nawiązywać do roślinnych kaskad, romantycznych wianków, tajemniczego ogrodu i wielu innych magicznych miejsc. Piękne i tanie winietki ślubne w kwiaty można zamówić m.in. w sklepie ArtMA.

Winietka ślubna na szpilce

Winietki ślubne w duchu eko

Rosnące zainteresowanie tematem ekologii zaowocowało tym, że coraz chętniej wybieramy opcje, które najmniej ingerują w porządek natury. Tak samo jest w przypadku branży ślubnej. Eko winietki doskonale sprawdzą się na weselu w stylu rustykalnym oraz takim, gdzie królują naturalne dekoracje. 

Co więcej, ekologiczna papeteria wcale nie musi być nudna, co doskonale można zauważyć na przykładzie winietek ślubnych. Surowy materiał w połączeniu z ładną pozłacaną czcionką oraz dodatkami, np. koronką lub wstążką, daje cudowny efekt.

Minimalistyczna winietka ślubna – prosta i elegancka

Oryginalne winietki ślubne – elegancka czerń 

Jeszcze kilka lat temu czerń na ślubie była nie do pomyślenia, obecnie jednak winietki w tym kolorze robią furorę wśród trendów ślubnych. W końcu czerń jest elegancka, a połączona z odpowiednimi dekoracjami sprawi, że nawet najwięksi przeciwnicy tego koloru padną z zachwytu! 

Czarne winietki ze złotym lub srebrnym napisem to idealny wybór dla par, którym marzy się wesele w stylu glamour czy art déco. 

Jak wypisać winietki dla rodziców i pozostałych gości? 

Winietki pozwolą nie tylko na uniknięcie zbędnego chaosu w tym ważnym dniu, ale jest to również świetny sposób na pokazanie gościom, że są dla nas ważni – w końcu każdy z nich ma wyznaczone przez nas miejsce.

Przy wypisywaniu winietek ślubnych warto przede wszystkim zadbać o spójność. Zapisuj całe personalia, nawet jeśli imię danego gościa nie powtarza się na liście. Dodatkowo dopilnuj, by zapis był czytelny. Chociaż ręcznie wypisane winietki prezentują się uroczo, nie są najlepszym wyjściem. Prosty font bez ozdobników okaże się za to strzałem w dziesiątkę. Nie zapomnij również o tym, by wypisać imię i nazwisko osoby towarzyszącej. 

W przypadku winietek dla rodziców można śmiało zaszaleć i zdecydować się na opcję brzmiącą „Mama/ Tata Pana/ Pani Młodego”, o ile oczywiście rodzicom to odpowiada.