To jedno z ciekawszych miast Dolnego Śląska, któremu turyści dość chętnie poświęcają swój czas. Ząbkowice Śląskie to ciekawe atrakcje oraz zabytki, które na każdym z nas mogą zrobić ogromne wrażenie. Co koniecznie trzeba zobaczyć podczas wycieczki po tym mieście?

Ząbkowice Śląskie na mapie Polski

Wielkim walorem Ząbkowic Śląskich jest ich położenie. Malownicza sceneria Przedgórza Sudeckiego sprawia, że podczas wizyty w tym mieście można się cieszyć nie tylko kontaktem z ciekawymi zabytkami, ale i pięknymi widokami. Przez miasto przepływa Budzówka, będąca jednym z ciekawszych dopływów Nysy Kłodzkiej.

Z kart historii

Ząbkowice Śląskie mogą się pochwalić ciekawą przeszłością. Kiedy powstało to miasto? Nazwa „Frankenstein” (tak dawniej nazywały się Ząbkowice) pojawia się w dokumentach z II połowy XIII wieku, co jest dowodem na średniowieczny rodowód tego ośrodka miejskiego. Pomyślny rozwój Ząbkowic w pierwszych wiekach istnienia miasta był związany z bliskością popularnych szlaków handlowych, które łączyły Wrocław z Pragą oraz z naturalnymi walorami obronnymi, dzięki którym Ząbkowice Śląskie zyskały na znaczeniu. O tym, że Ząbkowice miały spore znaczenie w okresie średniowiecza, świadczą też liczne przywileje książęce. Pod koniec XIII wieku miasto otrzymało prawo składu soli, prawo połowu ryb oraz szereg uprawnień, dzięki którym mógł się tu pomyślnie rozwijać handel. Rolę Ząbkowic potwierdzają też dokumenty, z których wynika, iż już w średniowieczu miasto to było ważnym ośrodkiem sądownictwa.

W swych dziejach Ząbkowice dość często zmieniały właścicieli oraz przynależność państwową. Początkowo związane z Piastami, w XV-XVI wieku stały się własnością czeskich Podiebradów. To właśnie przedstawiciel tego rodu, Karol I, wzniósł w Ząbkowicach Śląskich zamek, który uchodzi za pierwszą renesansową rezydencję na Śląsku.

Pomyślnym okresem w dziejach miasta był XVIII i XIX wiek. Miasto rozrastało się, co wiązało się z koniecznością rozbiórki dawnych murów miejskich. Kolejne zmiany związane z wyglądem i układem urbanistycznym miasta są związane z wielkim pożarem, który w połowie XIX wieku zniszczył znaczną część Ząbkowic. Efekt? Na przełomie XIX i XX wieku powstaje tu wiele nowych budowli, w gronie których nie brak reprezentacyjnych kamienic. Mimo burzliwego przebiegu I i II wojny światowej, Ząbkowice uniknęły poważniejszych zniszczeń. Dzięki temu w granice Polski po II wojnie światowej zostało włączone miasto, które – po zmianie nazwy z „Frankenstein” na Ząbkowice Śląskie – stało się jednym z ważniejszych ośrodków turystycznych na terenie Dolnego Śląska. Co można tu dziś zobaczyć?

Najcenniejsze zabytki Ząbkowic Śląskich

Współczesne Ząbkowice Śląskie to kuszący cel wycieczki dla każdego, kto kocha tajemnice i piękne zabytki. Tutejsze atrakcje mają wyjątkowy charakter, a czas spędzony na ich poznawaniu z pewnością nie będzie czasem straconym. Rynek i jego najbliższe otoczenie, kościół św. Anny z przełomu XIV i XV wieku, średniowieczny zespół klasztorny dominikanów, ratusz z XIX wieku oraz szereg kamienic – oto atrakcje, które z pewnością zasługują tu na wyróżnienie. Największym zainteresowaniem ze strony turystów cieszą się jednak takie pamiątki, jak pozostałości dawnych murów obronnych, ruiny zamku oraz słynna Krzywa Wieża, będąca od lat symbolem miasta.

W takich miastach, jak Ząbkowice Śląskie, każdy z nas znajdzie dla siebie coś ciekawego. To miejsca pełne unikalnych atrakcji i zabytków, które swym pięknem i historyczną wartością mogą zaskoczyć każdego.