Biżuteria dawniej traktowana była nie tylko jako ważny element kobiecego stroju, dodający jej blasku i wyróżniający spośród innych. Była też ważną lokatą kapitału i częścią majątku. Ilość posiadanej biżuterii świadczyła o bogactwie właścicieli. Musiała to być oczywiście biżuteria wykonana z najszlachetniejszych i najcenniejszych materiałów, takich jak złoto, srebro, drogocenne, rzadkie kamienie. Biżuterię przechowywano dawniej – w zależności od tego, ile się jej posiadało – w niewielkich drewnianych pudełkach, dużych drewnianych skrzyniach lub nawet specjalnie do tego przeznaczonych szafach. Wszystkie te miejsca można uznać za przodków używanych do dzisiaj przez wiele pań szkatułek i kuferków, w których przechowują swoje ulubione ozdoby. Jednak podobno bezpośrednio szkatułka na biżuterię pochodzi od odpowiednio zabezpieczonych skrzyń metalowych, służących do przechowywania biżuterii i cennych drobiazgów, które zaczęto produkować około XVI wieku.

Bezpieczne miejsca na cenne przedmioty

Tak cenne przedmioty, jak droga biżuteria od zawsze wymagały miejsca w domu, które będzie trudno dostępne dla niepowołanych osób. Chęć szybkiego wzbogacenia się dla wielu była kusząca i w domach, w których znajdywały się cenne drobiazgi i wartościowe ozdoby, często zdarzały się kradzieże. Dlatego też szybko zaczęto produkować skrzynie i kufry lub kuferki z odpowiednio zabezpieczonym zamknięciem. Były to niewielkie skoble lub kłódki, do których pasował specjalny kluczyk. Odpowiednio zabezpieczone skrzynie, wykonane z trwałych materiałów, które miały służyć do przechowywania drogocennej biżuterii zamawiano w pracowniach rzemieślniczych lub jubilerskich. Można je było spotkać w bogatych domach arystokratów, ale i zamożnych kupców i mieszczan. Szkatułki na biżuterię mniejszych rozmiarów wykonywano dodatkowo z dbałością o ich niepowtarzalny wygląd i niektóre z nich same w sobie stanowiły cenny i bardzo ozdobny dodatek wystroju wnętrza.

Miejsce na rodzinne skarby

Biżuteria nie wyszła z mody do dzisiaj, a firmy jubilerskie mają w ofercie zarówno niedrogie drobiazgi dostępne dla każdego, jak i bardzo drogie wyroby, na które mogą sobie pozwolić tylko najzamożniejsi na świecie. Dzisiaj już rzadko traktuje się drogocenne naszyjniki czy pierścionki jako kapitał – minęły czasy posagów, a jednocześnie istnieje wiele innych możliwych form lokaty kapitału. Jednak drogie i bardzo cenne wyroby wciąż są pożądanym kąskiem dla złodziei, a z drugiej strony – wartość sentymentalna wielu przedmiotów ma dla ich właścicieli czasami jeszcze większe znaczenie. Dlatego ozdobna szkatułka na kluczyk to wciąż rzecz bardzo popularna i spotykana w wielu domach.  Niektóre z produkowanych dzisiaj i dostępnych na rynku szkatułek na biżuterię urodą i precyzją wykonania dorównują tym, które można było spotkać niegdyś w bogatych domach arystokracji lub nawet na dworach królewskich.

Wyjątkowa szkatułka do przechowywania biżuterii

Dostępne w ofercie  Srebropol kuferki i szkatułki do przechowywania biżuterii przede wszystkim przyciągają niezwykłą urodą. Wykonane z różnych tworzyw – posrebrzane, pokryte ozdobną cyną lub mosiądzem – mogą stanowić elegancki dodatek w wystroju klasycznego wnętrza i jednocześnie pełnić doskonale swoją funkcję. W zależności od potrzeb można zdecydować się na niewielką szkatułkę, która pomieści kilka sztuk cennych ozdób, albo duży kuferek, który w środku dodatkowo posiada wygodne schowki i przegródki. Dzięki temu biżuteria przechowywana jest w bezpieczny sposób, nie ulega uszkodzeniom i ładnie się prezentuje. Łatwo znaleźć to, co akurat ma się ochotę założyć. W ofercie są także całkiem małe pudełka, na przykład szkatułki na kolczyki czy na obrączki. Można też znaleźć ładne pudełko do przechowywania zegarka. Poza różnymi funkcjami pudełka na biżuterię dostępne w sklepie różnią się rozmiarami, kształtami i stylem. Mają różną kolorystykę, są bardziej lub mniej ozdobne. Dostępne są także niewielkie pudełka na cenne drobiazgi z pozytywką.

Ładne pudełko na biżuterię może stanowić bardzo wyrafinowany i elegancki prezent. Większość pań ma przynajmniej kilka par ulubionych kolczyków, wisiorków, pierścionków czy bransoletek. Jakość wykonania i dostępność tak wielu różnych wzorów dają możliwość znalezienia czegoś naprawdę wyjątkowego. Ozdobna szkatułka na kluczyk będzie ładnie prezentować się na toaletce w sypialni lub na komodzie w salonie. Odpowiednie miejsce do przechowywania biżuterii to dzisiaj najlepszy sposób na to, żeby niczego nie zgubić, żeby zachowała ona swój blask i się nie niszczyła. Ozdobne pudełko na biżuterię będzie służyło właścicielce przez lata i może z czasem stać się cenną rodzinną pamiątką, która poza cennymi drobiazgami przechowuje w sobie także wspomnienia miłych i uroczystych chwil lub nawet tych codziennych.