Bieganie staje się coraz popularniejszym sportem wśród osób w niemal każdym wieku. Wokół tej dyscypliny przez lata narosło wiele mitów, lecz pojawiło się też sporo nowych faktów, z których nie każdy zdaje sobie sprawę. Co warto wiedzieć o tym sporcie? Jakie są najpopularniejsze fakty i mity na temat biegania?

Startować w maratonie może każdy – mit

Biegi długodystansowe nie są przeznaczone dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z tym sportem. Do maratonu należy się bowiem odpowiednio przygotować, a najlepsze przygotowanie zapewniają nam regularne treningi, podczas których pokonujemy coraz dłuższe trasy. Przygotowanie do maratonu zajmuje średnio od 16 do nawet 30 tygodni – nie warto brać udziału w zawodach, jeśli nie czujemy, że damy radę pokonać dłuższe odległości.

Przed każdym treningiem należy się rozgrzać – prawda

Zanim przejdziemy do treningu właściwego, należy się odpowiednio przygotować, a więc nie można zapominać o rozgrzewce. Powinny na nią składać się przede wszystkim ćwiczenia rozciągające, które delikatnie pobudzą do pracy poszczególne partie mięśni. Podczas rozgrzewki nie skupiamy się wyłącznie na nogach czy rękach, a na wszystkich partiach ciała.

Bieganie jest polecane osobom, będącym na diecie odchudzającej – prawda

Bieganie to idealny sport dla osób, które chciałyby zrzucić zbędne kilogramy. Z jednej strony podczas godziny średnio intensywnego biegu spalamy niemal 600 kcal, z drugiej strony ćwiczenia dobrze modelują ciało. Bieganie wpływa też pozytywnie na zdrowie – pozwala obniżyć poziom cukru we krwi, a także wspiera układ krążenia. Należy jednak pamiętać, aby dopasowywać rodzaj treningu do swoich możliwości. Osoby początkujące powinny zaczynać od krótkich tras, stopniowo je wydłużając.

Biegać można w dowolnej odzieży i w dowolnych butach – mit

Odzież dla biegaczy powinna być przede wszystkim przewiewna, elastyczna i nieograniczająca ruchów. Zbyt obszerne koszulki czy luźne spodnie mogą sprawić, że nie będziemy czuć się komfortowo podczas treningu. Tymczasem w kontekście obuwia, z całą pewnością należy zrezygnować z tradycyjnych trampek czy adidasów na rzecz profesjonalnych butów do biegania. Zapewniają one odpowiednią amortyzację stóp, dzięki czemu zmniejszają ryzyko urazów.

Kobiety w ciąży oraz miesiączkujące nie powinny biegać – mit

Ciąża nie jest przeciwwskazaniem do lekkich treningów biegowych, zwłaszcza jeśli rozwija się prawidłowo. Oczywiście, należy unikać maratonów czy długich, wymagających tras, jednak krótki trening 2-3 razy w tygodniu pozwoli utrzymać dobrą formę i wzmocnić organizm, co przyda się nie tylko podczas porodu, ale i sprawowania opieki nad maluszkiem. Tymczasem kobiety miesiączkujące z powodzeniem mogą biegać – miesiączka, podobnie jak ciąża, nie stanowi żadnego przeciwwskazania. Wyjątkiem jest sytuacja, w której kobieta wyjątkowo źle się czuje – wtedy wymagające treningi warto przełożyć na inny termin. Bieganie może natomiast pomóc niwelować bóle miesiączkowe, dlatego w niektórych przypadkach jest wręcz zalecane.

Sprawdź również: https://biegkrola.pl/.