Na podstawie własnych doświadczeń mogę powiedzieć, że najważniejsze jest jak najbardziej prawidłowe podejście do organizacji pierwszego wyjazdu i wyboru miejsca na szkolenie. Zwykle od tego zależy co najmniej połowa szans na sukces.

Głównym warunkiem do nauki kitesurfingu jest stabilny i jednostajny wiatr, idealny dla początkujących, nawet gładka, „płaska” woda. W zasadzie można nauczyć się żeglować tam, gdzie są fale, ale w tym przypadku szkolenie trwa zazwyczaj nieco dłużej. Lepiej iść uczyć się tam, gdzie wiatr nie jest zbyt silny i nie jest zbyt słaby.

Egipt

Jednym z najbardziej ekonomicznych i przystępnych cenowo obszarów, w tym szkoleń kitesurfingowych jest Egipt. W Hurghadzie jest wiele stacji latawcowych, z instruktorami różnych narodowości, jest dość długi sezon na wiatr: zwykle dobrze wieje od kwietnia / maja do listopada, morze jest ciepłe, poza tym jest możliwość kupienia biletów last minute.

Ci, którzy są skłonni wydać nieco więcej pieniędzy mogą wybrać się do El Gouny, nieco droższego kurortu, który również ma bardzo dobre warunki dla początkujących. W przeciwieństwie do „śmieciowej” Hurghady jest tu więcej przyzwoitych i ładnych restauracji, a wieczorem jest gdzie pójść na spacer.

Zarówno w Hurghadzie jak i w El Gounie można zatrzymać się w jednym z tych hoteli, w których znajdują się stacje latawcowe i zaraz po lekkim śniadaniu można udać się nad wodę.

Maroko

Kolejne świetne miejsce dla początkujących znajduje się na południu Maroka: w Dakhli, która zasłużenie uważana jest za jeden z najlepszych spotów kitesurfingowych na świecie, Dakhla ma doskonałe statystyki wiatrowe (ponad 300 wietrznych dni w roku), ogromną lagunę ze spokojnymi wodami, delfiny i zapierające dech w piersiach widoki.

Najlepiej wybrać się w okresie od marca do listopada. Tuż nad brzegiem laguny znajduje się kilka obozów kite’owych, w których zlokalizowane są stacje, więc z domu nad wodę trzeba przejść tylko kilkaset metrów. Nie będzie nudno: to miejsce już od dawna jest wybierane przez Europejczyków, więc macie zapewnione dobre międzynarodowe towarzystwo na wszystkie wakacje.

Hiszpania

Ci, którzy z jakichś powodów naprawdę nie chcą spędzać wakacji w krajach muzułmańskich, mogą wybrać się do Hiszpanii, a dokładniej na Wyspy Kanaryjskie. Na wyspie Fuerteventura, której nazwa mówi sama za siebie: „silny” i „wiatr”, można opanować kitesurfing.

Najlepszy sezon na na Wyspach Kanaryjskich trwa od kwietnia do października. Najlepsze warunki do treningu są na południu wyspy, na plaży Sotavento. Swoją drogą, w sierpniu odbywa się tam z reguły jeden z etapów mistrzostw świata w kitesurfingu PKRA.

Jeśli więc zaplanujesz wyjazd na ten czas, masz szansę nie tylko nauczyć się kitesurfingu, ale także zobaczyć jak surfują prawdziwi profesjonaliści i dobrze się bawić na głośnych imprezach surfingowych, które zawsze towarzyszą zawodom.

Filipiny

Dla fanów Azji jest również miejsce, gdzie można udać się w poszukiwaniu wiatru – na filipińskiej wyspie Boracay. Warunki do treningu są tutaj bardzo dobre: równa i ciepła woda, dobry, stały wiatr i wiele stacji kite’owych rozciągających się wzdłuż całej plaży. Najlepszy sezon trwa od listopada / grudnia do marca.