Transplantacja włosów może być wykonana różnymi metodami. Wraz z rozwojem medycyny, wprowadzane są coraz to nowe sposoby, dzięki którym przeszczepia się włosy. Na dzień dzisiejszy wyróżnić możemy 3 stosowane metody.
Przeszczep włosów metodą strip
W tej metodzie włosy, które będą przeszczepiane, pochodzą z wycina skóry głowy w tylnej lub bocznej części. Z całego, kilkucentymetrowego paska, którego uzyskujemy, wydziela się konkretne, pojedyncze wszczepy, które następnie przenosi się na okolicę biorczą. Ranę powstała po zabiegu zszywa się tzw. szwem kosmetycznym. Metoda ta, co prawda wiąże się z pewnymi niedogodnościami, gdyż należy wyciąć spory kawałek skóry, ale jednocześnie pozwala na uzyskanie bardzo dobrych wyników, bowiem podczas jednej operacji można uzyskać aż od 2 do 4 tysięcy pojedynczych wszczepów włosów. Jedyny mankament tej metody to fakt, że przeszczep włosów strip wiąże się z powstaniem blizny. Zazwyczaj ma ona od 1 do 3 mm i jest niewidoczna, ale jeśli u danej osoby skóra jest cienka i mało elastyczna, blizna może się rozszerzać. Transplantacja metodą strip niepolecana jest więc dla osób, które mają zamiar strzyc bardzo krótko włosy, bowiem blizna będzie po prostu widoczna spod nich.
Przeszczep włosów metodą FUE
W tej technice nie ma mowy o pobieraniu wycinka skóry, pojedyncze przeszczepy pobierane są osobno, przy pomocy specjalnego narzędzia. Pobrane przeszczepy umieszcza się w okolicy biorczej, a skutkuje to powstaniem jedynie minimalnych blizenek w miejscach, gdzie włosy zostały wszczepione. Na początku w miejscach przeszczepienia włosów powstają małe ranki, później natomiast na ich miejscu pojawiają się strupki, które odpadają po ok. tygodniu. Metodą FUE nie można wykonać tak wielu przeszczepów, jak metodą strip. Zazwyczaj czas zabiegu jest dłuższy, a maksymalna ilość przeszczepionych mieszków wynosi ok. 2000.
Przeszczep włosów metodą Body Hair Transplant
Transplantacja włosów metodą Body Hair Transplant stosowana jest wtedy, kiedy nie można pobrać mieszków z głowy pacjenta. W tej metodzie przeszczep pobierany jest z innych części ciała, np. z brody, pach lub klatki piersiowej. Teoretycznie metoda BHT jest zaliczana do metody FUE, jednakże różni się tylko miejscem pobrania, gdyż nie zawsze na głowie pacjenta znajduje się wystarczająca ilość translatorów do wykonania przeszczepu.
Każda z wyżej wymienionych metod ma swoje wady i zalety. Jeżeli przeszczep włosów ma być szybszy, należy spodziewać się tego, że na głowie powstanie blizna. Jeżeli chcemy jej uniknąć, musimy być gotowi na to, że cała procedura się wydłuży i podczas jednego zabiegu wszczepione będzie nam mniej mieszków włosowych. Wybór metody zawsze należy do lekarza. To on ocenia stan głowy i włosów pacjenta i to on podejmuje ostateczną decyzję, który rodzaj przeszczepu będzie dla pacjenta najlepszy w tym, konkretnym przypadku. Zawsze przecież chodzi o to, żeby uzyskać jak najlepsze efekty końcowe, tak więc metoda zawsze dobierana jest indywidualnie do potrzeb danego przeszczepu.