Podróżowanie kamperem to wolność i brak ograniczeń. Nie zapewni nam tego żadna wycieczka all inclusive i chociaż różnice w formie spędzania wolnego czasu są spore, to co raz bardziej rośnie grono zwolenników podróżowania na własną rękę, zatrzymywania się w miejscach, które po prostu zachwycają wyglądem, albo zwykłego kempingowania na łonie natury. Kamper w czasie wakacyjnych podróży staje się nie tylko środkiem transportu, ale domem – użytkowym i funkcjonalnym, dlatego decydując się na taka formę wypoczynku, warto zainwestować w dobry sprzęt.

Ile kosztuje wypożyczenia kampera?

Wypożyczenie kampera to koszt od 350 zł do 700 zł za dobę. Cena zależy przede wszystkim od sezonu, ale także od rodzaju samochodu, na który się zdecydujemy, wykończenia wewnątrz auta i ilości osób, dla jakiej jest przeznaczona powierzchnia użytkowa. Jeżeli na wakacje kamperem wybierzemy się w wysokim sezonie czyli latem, (chociaż zdarzają się firmy, które do wysokiego sezonu zaliczają także majówkę) musimy liczyć się z wyższym kosztem. Cena 14 dniowego podróżowania w czerwcu, lipcu czy sierpniu może wynieść nawet 10 000 zł. Kampera wypożyczymy korzystając z ofert online wielu firm, między innymi: wynajem-kampera.pl, kampery.pluspaka.pl czy supercamper.pl. Jeżeli zastanawiamy się co bardziej nam się opłaca w perspektywie czas: kupno czy wynajem, to zanim zdecydujemy się zainwestować środki w nowego kampera, warto go najpierw wypożyczyć i sprawdzić, czy taki rodzaj wypoczynku w ogóle nam odpowiada.

Ile kosztuje kupno kampera?

Ceny nowych kamperów zaczynają się od kwoty około 150 000 zł. Najwięcej modeli znajdziemy w przedziale cenowym od 200 000 zł do 300 000 zł, choć zdarzają się i droższe i w zasadzie ciężko mówić o górnej granicy cenowej. Inwestycja w dom na kółkach jest kosztowna niczym zakup mieszkania, dlatego warto zastanowić się, jak często kamper będzie naszym towarzyszem na wakacjach. Jego cena zależy od wielu czynników: metrażu, jakości wykończenia, a także rzeczy technicznych jak silnik czy inne części mechaniczne. Jeżeli planujemy wybrać się na wycieczkę kamperem raz na kilka lat, to o wiele bardziej opłacalnym wyjściem będzie jego wypożyczenie. Alternatywą jest również kupno używanego samochodu, który możemy dostać już za około 50 000 zł, chociaż zazwyczaj będą to starsze modele. Problemem w zakupie mogą okazać się pieniądze, więc warto rozważyć opcje kredytu. Wpisując w wyszukiwarce www „najniższe rrso kredyt gotówkowy” otrzymamy informacje o rankingach pożyczek i kredytów gotówkowych, które będą najbardziej atrakcyjne dla naszego portfela, a jednocześnie umożliwią zakup nowego lub używanego samochodu.

Jaki rodzaj samochody kempingowego wybrać?

Kamper to duży luksus dla wszystkich podróżujących. Mieści się w nim kuchnia, przestrzeń na wspólne posiłki, lodówka, kuchenka, miejsce do spania dla 5 – 6 osób, pojemna szafa na ubrania i wiele innych udogodnień, które znamy z domu. Dodatkowo kamper jest przystosowany do podróżowania w każdych warunkach, nawet zimą kiedy temperatura spada poniżej 0. Jednak oferty samochodów podróżnych zarówno tych do wypożyczenia jak i kupna są różne. Przykładem może być klasyczny samochód lub bus kempingowy z dojściem do wody i prądu. Ich zaletą jest wielkość – są mniejsze, przez co łatwiej nimi zaparkować i manewrować, natomiast nie posiadają tylu udogodnień co kampery. Nie znajdziemy tutaj toalety, powierzchni do spania dla 6 osób, i nie zawsze będziemy mogli w nich stanąć i rozprostować nogi. Mniejsze pojazdy kempingowe idealnie sprawdzą się dla małych rodzin, par lub na wycieczki objazdowe. Innym rozwiązaniem jest także przyczepa kempingowa idealnie sprawdzająca się na biwakowanie poza miastem. Przyczepa kempingowa przez to, że jest doczepiana do samochodu osobowego daje nam większą mobilność na wyjeździe. Dzięki temu możemy stacjonować w jednym miejscu, a autem przemieszczać się w inne, zwiedzając czy udając się na zakupy. W przyczepie podobnie jak w kamperze znajdziemy kuchnie, łazienkę i toaletę oraz więcej przestrzeni na przechowywanie podręcznych bagaży niż w busie kempingowym. Zaletą przyczepy kempingowej jest także cena, która w porównaniu do kampera jest znacznie niższa i możemy ją kupić już od 10 000 zł. Oczywiście komfort użytkowania i przebywania w kamperze jest niezastąpiony i żaden inny środek transportu nie zapewni nam takiej wygody, jednak może być alternatywą dla mniej zasobnych portfeli, które mimo wszystko chcą spróbować swoich sił w wakacyjnym kempingowaniu.