Materace nawierzchniowe, nazywane także topperami, zyskują na swojej popularności głównie za sprawą tego, że są wszechstronne. Świetnie sprawdzają się jako dodatkowy materac podnoszący komfort snu i pełnią także funkcję ochraniacza.Na rynku dostępnych jest mnóstwo produktów tego typu. Czym są toppery? Jakie są ich rodzaje?

Co to jest topper?

Nawet najlepszej jakości materac z czasem należy wymienić, ponieważ się zużywa. Bywa jednak i tak, że niekiedy śpi się na kanapie, tapczanie, albo materacu, który nie jest dostosowany do naszych potrzeb, a nadaje się do wymiany. Wtedy z pomocą przychodzi właśnie topper, który jest doskonałym rozwiązaniem. Materacy nawierzchniowych nie wolno przede wszystkim mylić z ochraniaczami na materac, które mają chronić podłoże przed zabrudzeniem.

Toppery to kilkucentymetrowej grubości maty, które można położyć na innym podłożu. Ich cechą charakterystyczną jest to, że mogą zwiększyć lub zmniejszyć twardość materaca właściwego, lub sofy. Przekłada się to natychmiastowo na podniesienie komfortu i wygody snu. Cienki materac nawierzchniowy jest także idealny, jako dodatkowy materac na kanapę, czy też wersalkę.

Zalety topperów

Topper ma swoje wady i zalety, ale z pewnością jest bardzo dobrym rozwiązaniem, jeśli nie ma się jak zadbać o porządny materac. Jest to także rozwiązanie dużo tańsze, jeśli wziąć pod uwagę fakt, że materaca głównego nie trzeba jeszcze wymieniać, ale nie spełnia on już w 100-procentach swoich funkcji. Toppery świetnie wyrównują podłoże, na którym się śpi, dzięki czemu niwelują dyskomfort i podnoszą jakość wypoczynku.

Materace nawierzchniowe bardzo łatwo się składa i przechowuje, co sprawia, że można je nawet zabierać ze sobą na podróże. Są także dobrym rozwiązaniem w przypadku częstych przeprowadzek. Mimo że nie można ich mylić z ochraniaczami to także w pewien sposób chronią materac główny przed zabrudzeniami i zniszczeniem. Poza tym są bardzo łatwe w utrzymaniu w czystości. Takie dodatki do głównych materaców można kupić między innymi na https://sembella.pl/produkty/dodatki-do-materacy/.

Rodzaje topperów

Na rynku dostępny jest ogromny wybór produktów w postaci materacy nawierzchniowych. Najogólniej podzielić je można na piankowe, lateksowe i kokosowe. Modele wykonane z pianki termoelastycznej charakteryzują się elastycznością punktową. Ponadto pianka termoelastyczna dopasowuje się do ciała również pod wpływem jego temperatury.

Topper kokosowy utwardza powierzchnie podłoża do spania. Jest niezwykle odporny na odkształcenia, a jego struktura sprawia, że ma doskonałą wentylację. Dzięki temu nie gromadzi się w nim wilgoć, przed którą jednocześnie chroniony jest także materac główny. Materace nawierzchniowe lateksowe będą świetnym uzupełnieniem niewygodnego podłoża, które zyska na komforcie i jakości. Materiał tego typu ugina się w miejscach, gdzie jest największy nacisk. Poza tym wykazuje działanie bakteriobójcze, co przekłada się wyższą higienę snu.