Marzą ci się dłuższe wakacje w górach, ale obawiasz się, że jeżeli rzeczywiście sobie na nie pozwolisz, to popłyniesz z kasą i może nawet wpadniesz w pewne tarapaty finansowe? Trochę racji na pewno masz. Teraz nawet wakacje w Polsce nie są niczym tanim i to właśnie sprawia, że niektórzy całkowicie je sobie odpuścili i totalnie zrezygnowali z jakichkolwiek form letniego wypoczynku, a przynajmniej nie decydują się na dalsze wyjazdy. Nie jest to jednak konieczność. Jesteś przecież w stanie znaleźć tanie noclegi w górach, jak również tak pomanewrować innymi elementami składającymi się na letni wypoczynek, by koniec końców nie uszczuplić nadmiernie swojego portfela.

Ustal środek transportu

Tym zajmij się na samym początku. Wiesz już przecież, gdzie chcesz jechać, więc możesz przeliczyć sobie, ile zapłaciłbyś za całą podróż do wybranego miejsca w zależności od tego, jakim środkiem transportu zdecydowałbyś się wyprawić. Najtańsze pod tym względem zwykle są pociągi! Podróże tym środkiem komunikacji nie wymagają od ciebie jakiegoś większego wydatku, a przy tym mają swoje inne atuty, bo zwykle kojarzą się właśnie z początkiem wspaniałej wakacyjnej przygody. Wolisz podróżować jeszcze taniej? W takim razie do wyboru masz już tylko autostop. Jeżeli tylko nie boisz się podróżować z obcymi ludźmi, jak najbardziej możesz skorzystać z ich dobroci. Wbrew pozorom wciąż wiele osób przygarnia takich autostopowiczów. Najczęściej największe zaufanie ma się do par, więc najlepiej by było, gdybyś taką podróż autostopem spędził ze swoją drugą połówką.

Wybierz nocleg

Droga ustalona? W takim razie teraz przychodzi czas na szukanie noclegu. Oczywiście na takie poszukiwania będziesz już musiał przeznaczyć znacznie więcej czasu, skoro zależy ci na jak najniższej cenie, jednakże możesz je sobie ułatwić, korzystając z pewnych specjalnych portali internetowych. Mówimy tu oczywiście o tych portalach, które skupiają w sobie niemalże wszystkie dostępne noclegi w górach. Pozwalają ci zawsze ustalić szczegółowe kryteria wyszukiwania, dzięki czemu zaznaczasz od razu, jaką kwotę maksymalnie możesz przeznaczyć na jeden nocleg czy nawet na całe wczasy. W odpowiedzi otrzymujesz listę kwater, które odpowiadają twoim potrzebom. Jeżeli chcesz, możesz jeszcze bardziej zawęzić te poszukiwania i po raz kolejny określić dodatkowe kryteria wyboru, odrzucając np. wszystkie domki letniskowe czy hotele. Jeśli na wakacje wybierasz się sam, najprawdopodobniej najbardziej optymalne będą dla ciebie popularne kwatery prywatne w górach. Prawie zawsze występuje w nich spora ilość pokojów jednoosobowych. A nie ma sensu wynajmować pokoju dwuosobowego i płacić za niego więcej w przypadku zdecydowania się na samotną podróż.

Określ wyżywienie

Na wakacjach trzeba też coś jeść. W górach apetyt jest zresztą zwykle dużo większy niż normalnie, bo w końcu podczas różnych wypraw i wycieczek przepalasz mnóstwo kalorii, dlatego też twój organizm momentalnie domaga się uzupełnienia utraconej energii. Na jedzeniu także można oszczędzać. Aby zaoszczędzić na nim jak najbardziej, powinieneś po prostu przygotowywać sobie wszystkie posiłki we własnym zakresie. Da się to zrobić. Wakacje w górach same w sobie są na tyle atrakcyjne i przyjemne, że nie musisz zapewniać sobie na nich dodatkowej rozrywki pod postacią jakichś wykwintnych czy wymyślnych dań. Z dużym głodem uporasz się nawet przy pomocy kilku zwykłych bułek, pomidorków i konserwy w puszce – a to wszystko dostaniesz w każdym większym czy mniejszym sklepie. Jeżeli natomiast szkoda ci czasu na robienie zakupów czy gotowanie, zarezerwuj takie kwatery prywatne w górach, które od razu zapewnią ci pełne lub częściowe wyżywienie.

Tak naprawdę to tyle. Jeżeli na opisanych wyżej elementach uda ci się zaoszczędzić, twoje wakacje na pewno okażą się całkiem tanie. Nie trzeba zatem mieć jakichś olbrzymich pieniędzy, by wybrać się w góry i przeżyć w nich fantastyczne długie wakacje.