Jazda na rowerze to jedna z tych aktywności fizycznych, które lubimy najbardziej. Nie ma w tym nic dziwnego biorąc pod uwagę, że nie jest ona zbyt męcząca. Poza tym nie obciąża naszych stawów i przede wszystkim kręgosłupa. Polecana jest dla osób, które mają nadwagę i niezbyt dobrą kondycję. O czym dodatkowo warto pamiętać, by jeżdżąc na rowerze spalać tłuszcz?

Zjedz niewielki posiłek.

Niezależnie od tego jaki sport uprawiamy musimy pamiętać, by dostarczać naszemu organizmowi energii. Ten trik pozwoli nam skutecznie podkręcić metabolizm. Jeśli już zaplanowałeś wycieczkę rowerową to 30 minut przez jej rozpoczęciem warto zjeść niewielki posiłek. Z czego powinien się składać? Głównie z węglowodanów złożonych. Sprawdzić się tu może owsianka z owocami czy kromka pełnoziarnistego pieczywa z twarogiem. W trakcie wycieczki powinniśmy zrezygnować z jakichkolwiek posiłków. Poleca się natomiast nawadniać organizm. Najlepszą opcją będzie woda lub napój izotoniczny – najzdrowszy będzie ten wykonany przez nas samodzielnie. Kiedy już skończymy jazdę na rowerze możemy pozwolić sobie na niewielką przekąskę, np. baton zbożowy. Dopiero po godzinie możemy spożyć pełnowartościowy posiłek.

Postaw na interwały!

Muvike

Takie samo tempo przez całą trasę nie spowoduje, że skutecznie schudniemy. Dlatego też musimy bardziej przyłożyć się do nałożenia odpowiedniego tempa niżeli do długości trasy. By skutecznie spalić tłuszcz zacznijmy od spokojnej jazdy. Niech ta trwa ok. 5 minut po czym przyspieszmy. Przez 3 minuty staraj się dać z siebie wszystko. I znów wróć do spokojnej jazdy. Należy zatem przeplatać spokojną jazdę z nieco bardziej szybszym tempem. W miarę treningów staraj się, by wydłużyć czas maksymalnej intensywności. Na samym początku wystarczą 2-3 minuty. Jednak z każdym kolejnym tygodniem zwiększaj ten czas. Co ważne – podczas całego treningu należy być cały czas w ruchu. Nie zatrzymuj się, by odpocząć. Pięć minut spokojnej jazdy wystarczy Ci, by na nowo odzyskać siły.

30 minut i wzwyż.

Prócz tempa ważny jest także czas trwania treningu. Pamiętaj, że dopiero po 30 minutach aktywności fizycznej naprawdę zaczynamy spalać tłuszcz. Jeśli zatem zależy nam na pozbyciu się zbędnych kilogramów starajmy się spędzać na rowerze dłużej niżeli pół godziny. Chcesz, by efekty były widoczne jeszcze wcześniej? Planuj wycieczki rowerowe na co najmniej godzinę. Oczywiście nie zapominaj o tempie. Po takim treningu powinieneś czuć zmęczenie mięśni – wręcz niewielki ból będzie oznaką, że wszystko robisz dobrze, a pierwsze efekty powinny być niedługo widoczne.

Regeneracja organizmu.

Nie samym treningiem człowiek żyje! Nawet jeśli zależy nam na szybkich efektach nie powinniśmy codziennie decydować się na ciężkie treningi. To może przynieść odwrotne skutki. Najlepsze rezultaty odniesiemy wtedy, kiedy będziemy przeplatać dni treningowe z tymi na odpoczynek. Dlatego też z góry warto sobie założyć, by maksymalnie cztery dni w tygodniu jeździć na rowerze, a pozostałe trzy dni przeznaczyć na regenerację organizmu. Co prawda możesz w tym czasie spacerować, ale stanowczo unikaj ciężkich treningów. Jednocześnie nie zapominaj o odpowiedniej ilości snu. Siedem godzin to absolutne minimum, które również pozwoli nam skutecznie schudnąć.

Dieta.

Nie da się wybrać tylko diety lub tylko sportu. Musimy połączyć te dwa elementy, by zrzucić ponadprogramowe kilogramy. W sklepach półki uginają się od niezdrowej, przetworzonej żywności. Nasz codzienny jadłospis powinien być bogaty w warzywa, białko i węglowodany złożone. Nie zapominaj o nawodnieniu, które również jest bardzo ważne. W tym przypadku staraj się wybierać głównie niegazowaną wodę mineralną.

PODSUMOWANIE

Jeśli masz nadwagę i chcesz schudnąć jazda na rowerze może okazać się dobrym pomysłem. To aktywność fizyczna, która przeznaczona jest dla każdego z nas niezależnie od wagi. Pamiętając o powyższych radach z pewnością skutecznie schudniesz. Nie zapominaj, że pierwsze efekty będą widoczne dopiero po pewnym czasie. Dlatego też nie zrażaj się początkami i nie rezygnuj ze swoich treningów.