Freediving to nurkowanie bez większego sprzętu. Zamiast z butli z tlenem polegamy wyłącznie na powietrzu zgromadzonym w płucach, dlatego często o tej dyscyplinie mówi się nurkowanie na bezdechu. Główną zasadą freedivingu jest zanurzanie się pod wodą w obecności partnera, co zwiększa bezpieczeństwo uprawiania tego sportu. Freediving może uprawiać niemalże każda osoba, najlepiej po ówczesnym przeszkoleniu. Ten rodzaj sportu idealnie wpływa na koncentrację, relaksuje i rozluźnia, pozwala znaleźć harmonię z naturą, wyciszyć się i odprężyć. Dzieje się tak głównie za sprawą kontrolowanego oddechu i wykonywania go w prawidłowy sposób.

Jaki sprzęt przyda się osobom uprawiającym freediving?

Freediving w porównaniu do klasycznego nurkowania jest dość tanim sportem niezależnie czy jest uprawiany rekreacyjnie, hobbistycznie czy przez profesjonalnych nurków. Mimo iż osoby decydujące się na ten rodzaj spędzania wolnego czasu nie potrzebują wiele sprzętu, to mimo wszystko muszą posiadać odpowiednie elementy wyposażenia ubioru, a także odpowiednie przygotowanie fizyczne. Freediving lub dryfowanie to sztuka pływania bez użycia aparatu oddechowego. Uprawiając freediving, ważne jest, aby mieć odpowiedni sprzęt, który pozwoli ci na maksymalne wykorzystanie możliwości fizycznych i umiejętności technicznych. Niezbędny sprzęt do freedivingu obejmuje maskę, dmuchaną lub wykonaną z tworzywa sztucznego, fajkę, płetwy oraz kombinezon.

Maska

Maska pozwala nurkowi widzieć pod wodą, dzięki czemu może on zbadać otoczenie w poszukiwaniu naturalnego piękna, które czeka pod powierzchnią. Ponadto maska chroni oczy przed podrażnieniami i zanieczyszczeniami, a dodatkowo dzięki zakrytemu noskowi wyrównuje nacisk w okolicach oczu.

Fajka

Fajka służy do oddychania – ale uwaga – nie pod wodą. Ta rurka z ustnikiem, którą nurkowie mają przy sobie pod wodą, pozwala zaczerpnąć oddechu gdy tylko fajka unosi się na powierzchni wody, a dzięki temu nurek nie musi wynurzać się całkowicie na powierzchnię aby zaczerpnąć świeżego powierza. Istnieje kilka rodzajów fajek, z zaworami dolnymi lub górnymi. To gdzie znajduje się zawór wpływa na komfort użytkowania. Fajki z zaworami dolnymi wymagają wydmuchania z nich wody tuż nad powierzchnią, aby móc swobodnie złapać oddech. W fajkach z dolnym zaworem blokują dopływ wody podczas zanurzania i ich oczyszczanie, a raczej wydmuchanie wody nie jest konieczne. To duże ułatwienie z uwagi na fakt, iż z fajki należy wydmuchać wodę powietrzem zgromadzonym w płucach na cały czas nurkowania.

Płetwy

Na rynku znajdziemy wiele modeli płetw wykonanych z różnych materiałów. Płetwy ułatwiają poruszanie się pod wodą i wpływają na szybkość przemieszczania się. Pomagają również wydatkować mniej energii. Jeżeli nie planujemy zanurzać się na duże głębokości i uprawiamy freediving hobbistycznie, to wystarczą nam płetwy miękkie, stanowiące jednocześnie ochronę stóp przed skaleczeniami. Jeżeli myślimy o tym rodzaju nurkowania na poważnie albo zdobyliśmy już jakieś doświadczenie we freedivingu, warto od razu zainwestować w płetwy twarde.

Kombinezon

Kombinezon chroni nurka przed wychłodzeniem organizmu. Pod wodą ciało wychładza się znacznie szybciej niż na lądzie szczególnie jeżeli uprawiamy freediving na niskich głębokościach lub w chłodnych wodach. Do wyboru znajdziemy kombinezony zakładane „na sucho” – pod nie nie przedostaje się woda, ale nurkowanie w nich jest trudniejsze, a także kombinezony „na mokro”, które przepuszczają niewielkie ilości wody, ale nurkuje się w nich znacznie łatwiej i swobodniej.