Urządzając nasze wnętrza stajemy przed wyborem odpowiednich kolorów farb, wygodnych i praktycznych mebli, pasującego do wnętrza oświetlenia. Bardzo często zapomina się jednak o tym, jak ważną rolę w odbiorze i wyglądzie wnętrza pełni dobrze dobrana oprawa okien. Firanki, zasłony, rolety czy żaluzje to najbardziej popularne i najczęściej wybierane opcje.

Jeśli urządzamy wnętrze w stylu boho, rustykalnym, czy klasycznym lubimy domowy klimat i szukamy czegoś, co zapewni nam dostęp światła dziennego przy jednoczesnym ukryciu się przed oczami gapiów zaglądających przez nasze okna, świetnym wyborem mogą być właśnie drewniane żaluzje. Dzięki temu z jakiego materiału zostały wykonane, ocieplają wizualnie nasze wnętrze, są bardzo trwałe i stosunkowo łatwo można je wyczyścić.

Rodzaje żaluzji drewnianych

Głównym kryterium podziału żaluzji drewnianych jest grubość lameli. Najpopularniejsza ich szerokość to 25 mm. Można z łatwością zamontować je na ścianie, suficie czy nawet bezpośrednio na ramie okna, dzięki temu, że są one stosunkowo lekkie.

Drugim, równie często wybieranym rozmiarem lameli są te o szerokości 50 mm. Ze względu na większe zużycie materiału w tym przypadku, żaluzje te są bardziej masywne i cięższe od poprzednich i w przeciwieństwie do nich, nie powinny być montowane na ramie okiennej, a jedynie na ścianie bądź suficie.

Żaluzje wykonuje się zazwyczaj z lakierowanych i impregnowanych listewek. W zależności od naszych preferencji możemy wybrać ich kolor, dzięki czemu z łatwością dopasujemy je do każdego wnętrza.

W jakich wnętrzach sprawdzą się żaluzje drewniane?

Ze względu na swój ponadczasowy wygląd , żaluzje drewniane (jak np. żaluzje ze sklepu Winrol – winrol.com.pl/produkt/zaluzje-drewniane) sprawdzą się w praktycznie każdym wnętrzu. Aranżacje w stylu boho, minimalistyczne, a nawet te bardziej nowoczesne doskonale uzupełnią właśnie żaluzje drewniane. Sprawiają one, że wnętrze wydaje się bardziej prestiżowe i stylowe, ale też ocieplają je i stwarzają, że jest przytulne.

Świetnie komponują się z meblami i panelami podłogowymi. Promienie słońca wpadające przez szczeliny między lamelami wyglądają pięknie i będą naturalną dekoracją każdego pomieszczenia. Żaluzje drewniane doskonale sprawdzą się nie tylko we wnętrzach mieszkalnych, ale równie dobrze posłużą też w takich miejscach jak siłownia, hotel, salon beauty czy pomieszczenia biurowe. Są nie tylko bardzo uniwersalne, ale także wyjątkowo trwałe i estetyczne.

Zalety i wady drewnianych żaluzji

Oprócz wymienionych wyżej zalet żaluzji, warto wspomnieć o tym, że drewno, jest bardzo trwałym materiałem. Zadbane modele dobrej jakości potrafią służyć latami. Żaluzje te są także bardzo funkcjonalne. Chronią przed nadmiernym światłem w słoneczne dni i zapewniają prywatność domownikom. Ponadto drewno jest także dobrym materiałem izolacyjnym, więc będą świetnym wyborem zarówno na letnie upalne dni, jak i chłodne zimowe wieczory.

Ich wadą może być to, że wymagają dość częstego czyszczenia, ponieważ osadzający się na nich kurz jest bardzo widoczny, szczególnie w świetle słonecznym. Jeśli nie będą odpowiednio zaimpregnowane, wilgoć czy ekspozycje na słońce może je dość szybko zniszczyć, dlatego tak ważny jest wybór modelu wysokiej jakości.

Autor: Sarmata (wszelkie prawa zastrzeżone)