Wiele osób rozpoczynających swoją przygodę z odchudzaniem zastanawia się, które ćwiczenia spalają najwięcej kalorii. Jest to szczególnie ważne, jeśli mamy ograniczony czas na trening. Wtedy warto wybrać aktywność fizyczną, która pozwoli nam spalić najwięcej kalorii w krótkim czasie. Do wyboru mamy cardio, interwały i HIIT. Treningi siłowe również wpływają na spalanie tkanki tłuszczowej. Oczywiście w czasie jednej sesji treningowej spalimy mnie kalorii, niż podczas godzinnego cardio. Jednak większa ilość mięśni, którą zdobędziemy dzięki treningom siłowym, to większa ilość spalonych kalorii w ciągu dnia.
Jakie ćwiczenia spalają najwięcej kalorii?
Trening siłowy pozwala nam na kształtowanie sylwetki i mobilizuje nasze mięśnie do wzrostu. W czasie godzinnej sesji spalimy około 200-300 kcal. Żeby spalić nieco więcej kalorii warto wybrać trening obwodowy, który przyspiesza metabolizm. Z czasem, kiedy w naszym ciele będzie większa ilość tkanki mięśniowej, nasz organizm będzie zużywał więcej energii do codziennego funkcjonowania. Wpłynie to na szybsze spalanie tkanki tłuszczowej. Trening HIIT możemy również połączyć z ćwiczeniami siłowymi. Pozwala to spalić dużo kalorii w krótkim czasie, a jednocześnie mobilizuje mięśnie do wzrostu. HIIT to trening interwałowy o wysokiej intensywności. Na początku jedna sesja nie powinna trwać dłużej niż 30 minut. Trening ten polega na tym, że wykonujemy 8-12 różnych ćwiczeń po sobie. W ciągu 30 sekund staramy się wykonać jak najwięcej powtórzeń danego ćwiczenia. Najlepiej, żeby między nimi nie było przerw. Po jednej serii możemy przeznaczyć minutę lub dwie na odpoczynek. Na początku możemy wykonać 2-3 serie. Po treningu warto przeznaczyć 5-10 minut na rozciąganie. Trening HIIT pozwoli nam spalić nawet ponad 600 kcal w czasie 30 minut. Jest to zdecydowanie najszybsza metoda na spalanie kalorii. Trening ten dodatkowo przyspiesza metabolizm do 72 godzin po zakończeniu ćwiczeń.
Klasyczne interwały są nieco mniej intensywne niż trening HIIT. Tutaj możemy sobie pozwolić na nieco więcej przerwy. Interwały możemy wykonywać zarówno ćwicząc siłowo, jak i wytrzymałościowo. Polega to na tym, że przez np. 30-60 sekund wykonujemy ćwiczenia z dużą intensywności, po czym odpoczywamy. Możemy to robić np. podczas treningu siłowego, bądź podczas biegania, jazdy na rowerze czy skakania na skakance. Interwały spalają więcej kalorii w krótszym czasie niż klasyczne cardio. Z kolei cardio to aktywność fizyczna, którą wykonujemy z umiarkowaną intensywnością przez dłuższy czas. Najpopularniejsze ćwiczenia to bieganie, jazda na rowerze, skakanie na skakance i spacery. Tutaj przez pierwsze 30-40 minut treningu nasz organizm większą część energii pobiera z glikogenu zmagazynowanego w mięśniach. Dopiero po tym czasie zaczyna intensywnie spalać tkankę tłuszczową. Dlatego też cardio powinniśmy wykonywać dłużej niż 30-40 minut. Ten rodzaj treningu będzie dobry szczególnie dla osób z dużą nadwagą. Ilość spalonych kalorii zależy od dyscypliny, którą wybierzemy. Godzina biegania pozwala nam spalić około 500-600 kcal. W tym samym czasie skacząc na skakance spalimy o około 200 kcal więcej.