Bieganie to sport, który pokochało wiele osób. Dzieje się tak, gdyż aktywność fizyczna na świeżym powietrzu pozytywnie wpływa na funkcjonowanie organizmu. Bieganie poprawia pracę serca i układu krwionośnego, a dodatkowo zwiększa wydolność płuc. Dodatkowo obniża ciśnienie tętnicze krwi, co jest pomocne w leczeniu nadciśnienia. W czasie biegu wytwarzane są endorfiny, co z kolei pomaga nam w walce ze stresem. Oprócz tego bieganie na świeżym powietrzu to dobry sposób na zdrowe życie. Sport ten bowiem poprawia odporność.
Jak zacząć biegać?
Na początku powinniśmy zacząć od marszobiegów. Polega to na tym, że biegniemy np. przez minutę, po czym przez 30 sekund maszerujemy. Takich serii możemy wykonać 15-20. Z treningu na trening będziemy wydłużać czas biegu. Oczywiście kiedy wydłużamy czas biegu, powinniśmy zmniejszać ilość serii. Trening powinien trwać 40-60 minut. Warto ustanawiać sobie małe cele, które będziemy realizować. Pierwszym może być przebiegnięcie 5 minut bez przerwy. Kolejnym celem może być 10 minut ciągłego biegu. W końcu dojdziemy do momentu, w którym przebiegnięcie 30 czy 40 minut bez przerwy nie będzie dla nas problemem. Jest to moment, w którym możemy myśleć o zawodach biegowych. Przygotowania do zawodów to świetna motywacja do wykonywania codziennych treningów. Dodatkowo adrenalina towarzysząca w czasie zawodów pozwoli nam biec szybciej.
Przed bieganiem powinniśmy poświęcić około 10 minut na rozgrzewkę. Przygotuje ona nasze ciało do wysiłku, co zmniejszy ryzyko kontuzji. Po wysiłku warto wykonać stretching. Rozciąganie zbitych w czasie treningu mięśni pozytywnie wpływa na ich regenerację. Warto również zainwestować w odpowiedni strój. Buty są najważniejszym elementem garderoby biegacza. Pierwsze treningi możemy wykonać w wygodnych butach, w których chodzimy na co dzień. Jednak z czasem warto zainwestować w specjalne buty do biegania, które poprawiają komfort treningu. Strój powinniśmy dopasować do pogody. Materiał, z którego są zrobione ubrania powinien dobrze odprowadzać wilgoć. W końcu w czasie biegu będziemy się pocić. Warto również zainwestować w słuchawki bluetooth, które są dobre do biegania. W ten sposób unikniemy problemy z plączącym się kablem. Na telefon dobrze sprawdzi się opaska na ramię.
Jak osiągać progres na treningach?
Regularne treningi pozwalają nam biegać szybciej i dłużej. Mamy do wyboru wiele metod, które pomogą nam osiągać progres na treningach. Pierwsza z nich to obciążniki. Możemy je założyć zarówno na nadgarstki, jak i na kostki. Dodatkowy ciężar utrudnia bieg i wzmacnia nasze ciało. Warto również wykonywać ćwiczenia dla biegaczy. Wzmacniają one mięśnie całego ciała. W ten sposób możemy osiągać lepsze wyniki w czasie biegów.
Klasyczne bieganie z czasem może być nudne. Dlatego warto wprowadzać urozmaicenia w postaci np. interwałów. Interwały polegają na tym, że przez minutę biegniemy sprintem, po czym kolejną minutę truchtamy. Zamiast truchtu możemy również maszerować. Interwały nie tylko wzmocnią nasz organizm, ale również podkręcą metabolizm. Innym sposobem na progres treningowy jest bieganie w specjalnej masce. Maska wydolnościowa imituje warunki panujące na dużych wysokościach. Ma ona zawory, które ograniczają dopływ powietrza do płuc. Przez to nasz organizm uczy się wydajniejszej pracy. Kiedy będziemy biec bez maski zauważymy, że zdecydowanie łatwiej jest nam pokonywać kolejne kilometry. Jeśli biegamy 3-4 razy w tygodniu, to wystarczy jeden trening z maską. Maska biegowa pozwala nam również na skrócenie czasu treningu. Gadżet ten będzie pomocny w czasie przygotowań do zawodów.