Luboń Wielki to jeden z najwyższych i najciekawszych szczytów Beskidu Wyspowego, mierzący 1023 m.n.p.m. Z jego szczytu roztacza się urokliwa panorama w kierunku północnym, a więc na pozostałe wierzchołki pasma oraz znajdujące się w dolinach miejscowości. Turystów przyciąga też schronisko PTTK o charakterystycznej architekturze – przypomina ono nieco czworoboczną wieżę. Jest to jedno z dwóch schronisk turystycznych w Beskidzie Wyspowym obok tego znajdującego się na Kudłaczach nieopodal szczytu Lubomira. Luboń Wielki jest także miejscem, w którym rozpoczyna (lub kończy, w zależności od przyjętej rachuby) swój bieg Mały Szlak Beskidzki biegnący z Bielsko-Białej Straconki i liczący 137 kilometrów. Znakowany jest on na czerwono.

Luboń Wielki z Rabki-Zdroju

Najpopularniejszym sposobem zwiedzenia szczytu Lubonia Wielkiego jest pętla szlaków odchodząca z osiedla Zaryte w Rabce-Zdroju. Wiodą stamtąd szlaki żółty i niebieski, a więc istnieje możliwość zejścia trasą inną od tej, którą się wchodziło. Podejście na Luboń Wielki rozpoczyna się na wysokości ok. 460 m.n.p.m., a trwa zaledwie 3,5 km. Świadczy to, że jest to jedno z najbardziej wymagających kondycyjnie podejść w Beskidach – na krótkim dystansie trzeba pokonać aż 600 metrów różnicy wzniesień! Dla osób prowadzących zazwyczaj siedzący tryb życia może być to nie lada wyzwanie, ale także sposób na dostarczenie sobie sporej satysfakcji na szczycie. Szlak niebieski wiedzie przez lasy i zazwyczaj wskazywany jest jako ten, który lepiej wybrać na zejście. Żółta trasa przebiega przez bardzo ciekawe gołoborza, a więc unikalne usypiska skalne. Formacje chronione są w ustanowionym na tamtejszym zboczu rezerwacie przyrody. Miejscami skaliste podejście może przyprawić nieco trudności, jest jednak bardzo interesujące. Ze szlaku roztacza się piękna panorama w kierunku południowym – w pogodne dni z łatwością można dostrzec Tatry w całej swojej rozciągłości. Trasa żółta została nazwana Percią Borkowskiego na cześć Stanisława Dunin-Borkowskiego, który zasłynął jako budowniczy schroniska na Luboniu Wielkim. Wejście na szczyt Lubonia Wielkiego trasą niebieską, jak i żółtą zajmie w zależności od kondycji 1-2 godziny.

Pozostałe trasy na Luboń Wielki

Na Luboń Wielki wytyczono także niebieski szlak turystyczny z Jordanowa, który ma aż 14 km i biegnie przez wierzchołek Lubonia Małego (869 m.n.p.m.). Szlak prowadzi na szczyt Lubonia Wielkiego od strony zachodniej, która jest zdecydowanie łagodniejsza od południowej ściany dostępnej od Rabki-Zdrój. Na szlak można wejść również w miejscowości Naprawa, przebiega on też przez budowaną obecnie trasę szybkiego ruchu S7. Na szczyt Lubonia Wielkiego od strony południowej prowadzi też dłuższy, zielony szlak turystyczny z Rabki-Zdrój Śmietanowej, który łączy się w pewnym momencie z wcześniej opisywanym szlakiem niebieskim. Szlak ma 5 km, a jego przejście zajmie ok. dwóch godzin. Od strony północnej Luboń Wielki osiągnąć można natomiast z przełęczy Glisne usytuowanej na wysokości ok. 630 m.n.p.m. Wiedzie stamtąd stromy szlak oznaczony kolorem czerwonym, który umożliwia wejście na szczyt w nieco ponad godzinę po pokonaniu zaledwie 2 km. Jest to fragment Małego Szlaku Beskidzkiego.