Centrum Kultury Dziecka (CKD), które jest współorganizatorem akcji zapowiada, że w tym roku w mieście może pojawić się nawet 50 hoteli. Docelowo w każdym może zamieszkać nawet do 3000 pszczół. – Taka akcja to sposób na ochronę przyrody, ale także na edukację kolejnych pokoleń. Trzeba wiedzieć, że obecnie pszczoła w klasyfikacji zwierząt jest najważniejsza. Dzięki niej ludzkość ma 78% żywności, a bez niej wyginie 85% roślin – powiedział Dariusz Serafiński, pszczelarz z Pasieki w Lipce, który od 3 lat prowadzi warsztaty edukacyjne dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

Podczas warsztatów inaugurujących akcję wykonano 3 pokazowe hotele – staną one w CKD, Parku Miejskim oraz na skwerze na tyłach Urzędu Miasta Zgierza, 9 kolejnych trafi do zgierskich szkół i przedszkoli, gdzie zostaną złożone przez dzieci i młodzież. Kolejne hotele powstawać będą w ramach kuźni familijnych i zajęć ze stolarki dla pań organizowanych przez zgierskie CKD. Warto dodać, że w każdym hotelu znajdzie miejsce 50 pszczół. Trzeba się jednak śpieszyć. Hotele muszą powstać do czasu, gdy temperatura na zewnątrz nie przekracza 10 stopni Celsjusza.

Budowa i zasiedlanie hoteli będzie też pretekstem do wartościowej edukacji oraz konkursów dla dzieci i młodzieży. Wszystkie szczegóły i bieżące informacje można śledzić na Facebooku Zgierskich hoteli dla pszczół.

Inspiracją dla inicjatywy stała się współpraca Centrum Kultury Dziecka z Pasieką w Lipce oraz rozwijanie warsztatów stolarskich w CKD (w tym warsztatów stolarskich dla pań powstałych ze środków budżetu obywatelskiego). Pomysł wspiera Prezydent Miasta Zgierza oraz firma EPI Narzędziownia BIS, która nie tylko sfinansuje budowę hoteli, ale także wspiera zgierzan organizacyjnie i merytorycznie.

Film z akcji budowy hoteli dla pszczół