AMAYA ARCHITEKCI BARTOSZ MAJEWSKI zwycięzcą konkursu na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej dla zadania „Zagospodarowanie przestrzeni przed dworcem PKP - ul. 3 Maja” w Sosnowcu. Konkurs przeprowadziło Stowarzyszenie Architektów Polskich Oddział Katowice.

Przypomnijmy, że SARP przeprowadziło także konkurs na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej dla Zagłębiowskiego Parku Sportowego. Wspomniał o tym Henryk Piątek, sekretarz zarządu SARP, który jednocześnie wyraził uznanie dla działania prezydenta Sosnowca Arkadiusza Chęcińskiego.

– Wielkie słowa uznania dla prezydenta Sosnowca za to, że wybrał, po raz kolejny zresztą, właśnie tą procedurę, niełatwą procedurę konkursową, która ma za zadanie wyłonić podmiot odpowiedzialny za opracowanie koncepcji przebudowy przestrzeni przed Dworcem PKP. Dzięki temu możemy z propozycji nadesłanych na konkurs wybrać najlepszą. Mając przed sobą kilka prac mamy zupełnie inny ogląd sytuacji – podkreśla Henryk Piątek, który pełnił funkcję przewodniczącego Sądu

- Śmiało mogę powiedzieć, że to jeden z najważniejszych momentów w historii naszego miasta. W 115-letniej historii Sosnowiec tak naprawdę nigdy nie doczekał się rynku z prawdziwego zdarzenia. Ulica Rynek mieści się na Modrzejowie. Wpływ na taki a nie inny stan rzeczy miały oczywiście uwarunkowania historyczne. Dziś stoimy przed szansą aby w centrum miasta powstało miejsce, które będzie przyciągać mieszkańców, w którym będą mogli złapać chwilę oddechu, zrelaksować się. Oczywiście muszą być tutaj m.in.: lokale, miejsca rozrywki, tak aby mieszkańcy mieli tutaj po co przyjeżdżać. Stąd szukamy odpowiednich rozwiązań na ożywienie centrum, na zmianę jego oblicza. W latach 70. ubiegłego stulecia mieliśmy wielką przebudowę centrum, oczywiście dzięki temu do dziś przejazd przez centrum miasta odbywa się niemal bez korków, ale przecież centra miasta nie mogą być dla samochodów, ale przede wszystkim dla ludzi. Dlatego będziemy robić wszystko aby centrum miasta w pewien sposób odzyskać dla sosnowiczan, oczywiście tak aby nie komplikować życia kierowcom. Jestem przekonany, że i jedno i drugie nam się uda – podkreśla prezydent Sosnowca, Arkadiusz Chęciński.

WIĘCEJ