Tytuł Europejskiej Stolicy Sportu to honorowe wyróżnienie, nadawane na rok przez Europejskie Stowarzyszenie ACES jednemu z europejskich miast. Tytułem zostają uhonorowane miasta, które wyróżniają się wysokim poziomem kultury fizycznej oraz propagują zasady fair play, zdrowy tryb życia i aktywność fizyczną.

Kandydaturę Kielc do tytułu Europejskiego Miasta Sportu 2018 w kategorii miast od 200 do 300 tysięcy mieszkańców kilka miesięcy temu zgłosili prezydent miasta Wojciech Lubawski i poseł do Parlamentu Europejskiego Bogdan Wenta.
- Musimy mieć świadomość własnej wartości. Mamy cztery drużyny w ekstraklasie. To sport zawodowy, ale oprócz niego sukcesami mogą się pochwalić lekkoatleci, bokserzy, łucznicy czy bilardziści - powiedział Wojciech Lubawski, uzasadniając udział w konkursie. - Posiadamy doświadczenie w organizacji dużych imprez sportowych. Ostatnie młodzieżowe mistrzostwa Europy w piłce nożnej były dla naszego miasta dużym sukcesem, podobnie jak Igrzyska Polonijne. W przyszłym roku odbędą się u nas mistrzostwa Europy juniorek w piłce ręcznej. Chcemy pokazać organizatorom konkursu, że Kielce to piękne miasto, w którym sport odgrywa dużą rolę - podkreślił prezydent Kielc.

W dniach od 16 do 18 sierpnia kielecką bazę sportową wizytowała Komisja Ewaluacyjna konkursu. Odwiedziła m.in. stadion Korony Kielce, Halę Legionów, stadion lekkoatletyczny i krytą pływalnię Delfin przy ul. Krakowskiej.

Organizatorem konkursu jest European Capitals and Cities of Sport Federation (ACES Europe), organizacja pozarządowa z siedzibą w Brukseli. Od 2001 roku przyznaje nagrodę Europejskiej Stolicy/Miasta/Społeczności Sportu dla miasta wyróżniającego się wysokim poziomem kultury fizycznej, propagującego zasady "fair-play", zdrowy tryb życia i aktywność fizyczną, budowaniem poczucia wspólnoty, włączenia społecznego poprzez sport oraz czerpania satysfakcji z uprawiania sportu.